Jednym z kluczowych problemów, z którym mierzą się obecnie pracownicy, jest zła kondycja psychiczna. W wielu przypadkach głównym powodem jest długotrwały stres w pracy. Jak wynika z raportu MultiSport Index 2023, prawie połowa zatrudnionych ma poczucie nadmiernego przytłoczenia liczbą obowiązków, a co trzeci przyznaje, że towarzyszy im uczucie rozdrażnienia lub niepokoju. Kondycja pracowników nie napawa optymizmem, już 48% pracowników opowiada się za wspieraniem ich zdrowia psychicznego przez pracodawcę[1].
Odpoczynek jest wyzwaniem
W regeneracji nie pomaga też nieustające przebodźcowanie. Zdaniem badaczy z Uniwersytetu w San Diego, do przeciętnego człowieka dociera codziennie około 105 000 słów, co w połączeniu z innymi bodźcami może przełożyć się na aż 34 GB danych. Według Piotra Szostaka, eksperta Benefit Systems, jednego z autorów programu MultiLife, współczesny tryb życia odbija się zarówno na zdrowiu pracowników, jak i ich efektywności – kluczowej z perspektywy pracodawców. Według eksperta istotne jest tworzenie przez firmy warunków wspierających regenerację fizyczną i psychiczną zatrudnionych – także poprzez odpowiednie benefity.
Obecnie 3 na 5 pracowników w Polsce twierdzi, że nie otrzymuje żadnego wsparcia antystresowego od swojego pracodawcy. Co więcej co dziesiąty pracownik przyznaje, że zdarzyło mu się wziąć wolne z powodu gorszego samopoczucia lub problemów związanych z pracą, co z perspektywy efektywności organizacji z pewnością nie jest dobrą informacją dla pracodawców. Kluczowa jest zatem profilaktyka zdrowia psychicznego. Jeśli zadbamy o zdrowie pracowników z odpowiednim wyprzedzeniem, nikogo nie będą już interesowały benefity z postaci urlopu od stresu, którymi obecnie zainteresowanych jest 71% zatrudnionych w Polsce – komentuje Piotr Szostak, dyrektor zarządzający ds. strategii i rozwoju produktu MultiLife w Benefit Systems.
Technologia w służbie wellbeingu
Dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu pracodawcy mogą wspierać swój zespół (nawet w przypadku mniejszych firm lub pracowników wykonujących swoje obowiązki zdalnie), są programy redukujące stres i wspierające wyciszanie się po intensywnym dniu pracy. Mimo ich dostępności, oferuje je obecnie jedynie 7% przedsiębiorstw.[2] Tymczasem konsekwencje długotrwałego stresu mogą sięgać dalej, niż się wydaje.
Badania wskazują, że intensywny i długotrwały stres w pracy jest przyczyną ostrego zapalenia mięśnia sercowego, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, dusznicy bolesnej czy zawału serca. Do innych skutków stresu należą zaburzenia mięśniowo-szkieletowe, choroby układu pokarmowego (choroba wrzodowa, zaburzenia metabolizmu), endokrynologicznego, cukrzyca (głównie u kobiet), nadczynność tarczycy, choroby autoimmunologiczne, zaburzenia odporności, choroby skóry, alergie, migreny – wymienia dr hab. Dorota Molek-Winiarska, psycholog oraz doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie nauk o zarządzaniu.
Jak wskazuje ekspertka, zaniechanie działań w obszarze redukcji stresu i wspierania dobrostanu pracowników ma również przełożenie na finanse firmy.
W badaniach T. Coxa 1 USD wydany na realizację programu na poziomie jednostki przynosi do 5,5 USD zysku dla organizacji w następstwie wzrostu wydajności pracy i zmniejszenia siły objawów stresu. Inne dane wskazują, że średni zwrot z inwestycji 1 USD w programy profilaktyki zdrowotnej wyniósł 6 oraz 13 USD (13 USD w następstwie spadku absencji i zwiększenia produktywności). W badaniach holenderskich wskazano, że spadek absencji o 3% w następstwie programów redukujących stres przyniósł 40 mln EUR oszczędności, a w brytyjskich - 1,13 mln GRB w okresie dwóch lat od wdrożenia – dodaje dr hab. Dorota Molek-Winiarska.
Według Piotra Szostaka to kolejny dowód na to, że wydatki na budowanie w firmie kultury dobrostanu należy traktować przede wszystkim jako inwestycję, która w dłuższej perspektywie przynosi przedsiębiorstwu zyski.
Zapotrzebowanie na rozwiązania wspierające regenerację, redukcję stresu i work-life balance pracowników będzie rosnąć. To trend, który coraz bardziej przybiera na sile. Odpowiednio wdrażany, może mieć pozytywny wpływ m.in. na liczbę zwolnień lekarskich i rotację pracowników. Mając to na uwadze wprowadziliśmy na rynek program MultiLife, zapewniający zróżnicowane usługi wspierające dobrostan zatrudnionych w czterech kluczowych obszarach: psychologii, zdrowia, odżywiania i rozwoju. Dzięki MultiLife pracownik może umówić np. konsultacje online z ekspertami, którzy pomogą mu wprowadzić zdrowe nawyki, może zaplanować dietę, zrobić kurs jogi lub mindfulness lub skorzystać z roweru miejskiego lub platformy do ćwiczeń, z pomocą której wykona krótki trening przed pracą. To pracownik decyduje, który obszar dobrostanu w danym momencie chce wzmocnić – podsumowuje Piotr Szostak.
Informacje o badaniu
MultiSport Index to kompleksowe badanie aktywności fizycznej (wysiłek podejmowany minimum raz w miesiącu) oraz sportowej (regularny wysiłek fizyczny podejmowany minimum raz w tygodniu) Polaków. Badanie prowadzone jest na zlecenie Benefit Systems przez agencję badawczą Minds&Roses. Badanie MultiSport Index 2023 zrealizowane zostało na reprezentatywnej losowej próbie 1 400 Polaków w wieku 18+ z wykorzystaniem techniki wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo (CATI) w dniach od 30 stycznia do 3 lutego 2023 roku.
Raport do pobrania dostępny jest TUTAJ.
Wykład VIP dla dziennikarzy „Wpływ aktywności fizycznej na stres” znajduje się TUTAJ.
[1] Raport Benefit Systems „ZMĘCZENI, OBOJĘTNI, NIEZAANGAŻOWANI. Postpandemiczne potrzeby pracowników”, 2022
[2] Raport MultiSport Index 2023
Link do strony artykułu: https://blog.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/co-trzeci-pracownik-ma-w-swoim-otoczeniu-osoby-z-zaburzeniami-nastroju-raport